ACCOYA DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

SÜRDÜRÜLEBİLİR

YÜKSEK PERFORMANSLI

AHŞAP

Pencereler, kapılar, giydirme, döşeme ve daha pek çok uygulama için idealdir.​

Accoya® ahşap, yüksek performanslı bir ahşaptır. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen yumuşak ağaçtan mamül Accoya®, ahşabın içine işleyip dönüştüren patentli, toksik olmayan bir asetilasyon işleminden geçer.

Sonuç: dayanıklılık, boyutsal kararlılık ve güzellik bakımından en iyi tropik sert ağaçları bile yakalayan, hatta ötesine geçen çevre dostu masif ahşap.

Accoya® ahşabı, Forest Stwerdship Council (FSC) dahil olmak üzere, sürdürülebilir kaynaklardan temin edilmektedir; ve büyük saygınlığa sahip McDonough Braungart Design Chemistry (MBDC) tarafından verilen Cradle to Cradle™ Gold sertifikasyonu gibi önde gelen çevresel referanslara sahiptir.

Accoya® ahşabı, iklim koşulları ne olursa olsun yıl boyu sorunsuz açılıp kapanmanın önem arz ettiği pencereler ve kapılar gibi zorlu uygulamalar için idealdir. Accoya®, ahşabın doğal güzelliğinin tercih edildiği ancak sürdürülebilirlik ve yüksek performansın çok büyük önem taşıdığı dış cephe kaplamaları için idealdir. Zemin kaplamalarında, ağaçların şu özelliklere sahip olması önem arz eder.

1/2

Accoya üstün nitelikleri ile sunduğu dış mekan uygulamalarında ahşap kullanma olasılıkları ile dünyanın dört bir yanındaki mimarlar, tasarımcılar, şartname hazırlayanlar ve bireyler için ilham vericidir.

1. Sınıf Dayanıklılık

Selüloz, ahşap için önemli bir yapısal bileşendir, ancak aynı zamanda birçok farklı böcek ve çürüme mantarı için önemli bir besin kaynağıdır, birçoğu için de iyi bir barınaktır. Küf, ahşabın kalitesini kaybetmesine neden olur – özellikle de dış cephelerde kullanıldığında ve neme maruz kaldığında; bu da kullanım ömrünü kısaltır.

Accsys Technologies’in öncülük ettiği asetilasyon teknolojisi sayesinde Accoya ahşap, dış mekan uygulamalarında güvenle kullanılabilecek ve uzun yıllar dayanacak, çevre dostu, dayanıklı bir ahşabı size sunmaktadır

Tek Kelimeyle En İyisi

Sınıf 1 olmasının gösterdiği gibi, bu, tek kelimeyle ahşapta mümkün olan en iyi dayanıklılık seviyesidir. Bazı ahşap türleri doğal olarak dayanıklılığa sahip olmakla birlikte, doğal sağlamlık değişken ve istikrarsız bir özellik olarak bilinir.

Accoya ahşabı ise istikrarlı bir dayanıklılığa sahiptir. Her üretim partisinin özellikleri, işlem sonrasında standart bilimsel ölçümlerle analiz edilmekte olup, tik ağacı dahil doğanın en dayanıklı ağaç türlerinin performansına eş, hatta bazı durumlarda daha fazla dayanıklılık sağlar.

Ayrıca, dayanıklı ağaçlar genelde yavaş büyüyen türlerden iken, Accoya, hızlı büyüyen, sürdürülebilir şekilde dikimi yapılabilen radiata çamından (pinus radiata) imal edilmektedir; Bu nedenle, yaşlı ormanlar Accoya üretmek için tehdit altında kalmazlar veya tüketilmezler.

Sınırlı Garanti

 •  Toprak üstü uygulamalarda 50 yıl

 •  Toprak içinde veya tatlı suyla temas halinde 25 yıl garanti sunar.

Accoya ahşabı böcek saldırılarına karşı etkili bir bariyer oluşturur; mikroorganizmalar ve böcekler tarafından sindirilemez oluşu sebebiyle ahşaba ciddi zarar veren mantarlara daha dayanıklıdır ve neredeyse asla çürümez.

Dayanıklılığın Önemli Olduğu Durumlarda…

Yoğun Trafikli Köprü: Bazı Avrupalı bağımsız araştırma kuruluşları, Accoya’nın bu projeye uygunluğunu test etmişlerdir. Sıkı test işlemlerinden sonra, boyutsal kararlılığı ve inanılmaz dayanıklılığı onu diğer türlerden birkaç boy daha yukarıya yerleştirmiş ve 1080 x 1400 mm’lik geniş kesitlerde lamine kaplama için uygun olduğu görülmüştür. Accoya ayrıca üstün UV direncine sahip olup toksik değildir ve sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen ağaçlardan üretilir. Bunlar Hollanda’nın Friesland şehrinden Proje Müdürü Sieds Hotinga’nın da dikkate aldığı noktalardır.

Kanal Kaplaması: Bazı ortamlar özellikle hırpalayıcıdır ancak pek azı ağacın toprağı geride tutması için kullanıldığı, suya, mikroplar açısından zengin toprağa ve en önemlisi de su üst çizgisinde havaya maruz kaldığı kanal setlerinden daha zorludur. Accoya tropikal sert ağaca bir alternatif olarak bu uygulamada benzersiz bir performans sunar.

Zemin Kaplaması: Ahşabın sıklıkla ıslak kaldığı, zemine yakın veya zeminle temas halinde bulunduğu zemin kaplaması gibi uygulamalar, etkili bir küf ve böcek engelleyici özelliğe sahip dayanıklı ahşap kullanımı gerektirmektedir. Asetilasyonun, kahverengi küf, beyaz küf ve yumuşak küfe karşı performansı önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir. Dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen birçok saha testi ve laboratuvar deneyiyle, Accoya ahşabının, ahşabı yok eden haşere hasarına karşı etkili bir engelleyici olduğu kanıtlanmıştır. Buna, birçok termit türüyle yapılan testler de dahildir.

BOYUTSAL MUKAVEMET

Bu noktada Accoya® ahşabın üstün boyutsal kararlılığı ve bunun, dış mekan uygulamalarında ahşap kullanırken neden önemli bir faktör olduğu konusunda size daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Boyutsal sabitlik, bir malzemenin çevresel değişimler söz konusu olduğunda kendi orijinal ebatlarını koruyabilme derecesi olarak tanımlanabilir. Birçok malzeme için sıcaklık ve nem kritik faktörlerdir.

 

Ahşap için, nemli veya ıslak koşullarda şişme, kuru ve sıcak koşullarda çekme istenmeyen sonuçlar doğurabilir: kapılar ve pencereler sıkışabilir veya içeri hava sızdırabilirler; ahşapta, haşerelerden kaynaklanan bozulma ve daha sık bakım döngülerine yol açabilecek eğilme veya bölünme gerçekleşebilir; yapılar istikrarsız hale gelebilir.

 

Accoya ahşabının üstün boyutsal mukavemeti (genleşme ve çekmeye karşı direnç) Tik, Sapele, Iroko ve Kızıl Ardıç dahil, dünyanın tüm iyi türleriyle aynıdır, hatta onları geride bırakır.

Üstün Boyutsal Mukavemet

Accoya ahşabı, hem içten dışa hem de yüzeysel olarak (kalınlık ve genişlik) üstün boyutsal kararlılık sunmaktadır, yani minimum genleşme ve çekme derecesine sahiptir. Değişken nem koşullarıyla karşılaşılan uygulamalarda – hatta tatlı suyun içinde bile – güvenle kullanılabilir.

Testler, nem alımından kaynaklanan genleşmede %75 azalma tespit etmiştir. Fırın kurusundan suya doygun koşullara kadar, asetillenmiş ahşabın şişmesi ve çekmesi sadece minimum düzeydedir ve aslında tropik sert ahşaplardan daha iyidir.

Boyutsal Sabitliğin Avantajları

 •  Nemli koşullarda şişme ve sıkışma riskinin azalması

 •  Tüm hava koşullarında daha iyi oturan pencereler ve kapılar

 •  Daha az sıklıkta kaplama bakımı

 •  Çanaklaşma yapmayan kaplama

 •  Uzun yıllar dümdüz kalan zemin ve deck döşemeleri

 •  Uzatılmış bakım döngüleri

Ekstrem Koşullar

Accoya ahşabı, her türlü hava şartlarında uzatılmış süreler boyunca testlerden geçirilmiştir – yer üstünde, yer altında, tatlı suda – en ağır ve zorlu çevresel koşullarda bile dayanıklılığı kanıtlanmıştır. Uzun süre su altında kaldığında bile Accoya pencere çerçeveleri herhangi bir sıkışma olmadan, sorunsuz çalışır.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Size, Accoya® ahşabının çevreye son derece saygılı, gerçekten son teknoloji ürünü bir malzeme olduğunu göstermek istiyoruz.

Eğer dış mekan uygulamalarınızda ahşap kullanmak istiyor ve projelerinizin daha sürdürülebilir olabileceği, daha düşük karbon ayak izine ve daha yüksek enerji verimliliğine sahip olabileceği çözümler arıyorsanız, Accoya ahşap aradığınız çözüm olabilir.

Accoya ile Daha Yüksek “Leeds” ve “Breeam” Puanları

Yeşil bina sektöründe “LEED” ve “BREEAM”, bariz biçimde en katı ve uluslararası kabul görmüş sertifikalandırma sistemleridir. Her ikisi de, sürdürülebilir enerji, su ve malzeme kullanımını da içeren, inşaatla ilgili muhtelif çevresel göstergeleri esas alır.

Daha Fazla BREEAM Puanları

BREEAM, Kuzeybatı Avrupa’daki en önemli sürdürülebilir bina sistemidir. Yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA), düşük bakım, yenilikçi karakter ve sürdürülebilir kaynak kullanımına (her daim FSC veya PEFC) dayalı düşük çevresel etki sebebiyle Accoya uygulamaları, daha yüksek BREEAM Uluslararası puanları (MAN 5, MAT 1, MAT 3, Inn 1) elde eder.

En Güncel Leed Sürümünde Accoya İçin Daha Fazla Puan

Accoya, daha önceki (v2009) LEED BD+C sisteminde sürdürülebilir ahşap kaynak kullanımıyla (kredi MR 7) zaten ödüllendirilmiş olmakla birlikte, en güncel sürüm olan v4’te, şeffaf çevresel raporlama (LCA; EPD; karbon ayak izi), C2C Gold sertifikalandırma da içeren tehlikesiz çevresel profil ve hatta açık renk (ısı adası azaltımı) sayesinde Accoya uygulamaları daha da fazla puan kazandırıyor.

Sürdürülebilir Accoya® Evi Platin LEED Sertifikasyonu Kazandı

Accoya ahşabın yoğun kullanımıyla inşa edilen, ABD’nin en sürdürülebilir aile evlerinden biri, ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen en yüksek ödül olan platin seviyesinde LEED sertifikasına layık görüldü.

KAPLAMALAR

Eğer ahşap üzerindeki kaplamaların sık sık bakımının yapılması gerekliliği, yalnızca zaman bakımından değil ayrıca ilişkili çevresel etki bakımından da sizin için bir dezavantaj ise, Accoya® ahşabın sunduğu kaplama performansı avantajlarını çok beğeneceksiniz.

Üstün Kaplama Performansı

Accoya ahşabının üstün kaplama performansı, öncelikle olağanüstü boyutsal sabitliğinden kaynaklanmaktadır. Bu, başlıca boyama sistemlerinin Accoya’da oldukça iyileştirilmiş bir performansla etkin bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

Boyutsal Sabitlik ve Kaplamalar

Accoya ahşabı ile şişme ve çekme %70-80 oranında azaltılmakta ve sonuçta boyaların daha iyi tutunmasını sağlayan daha istikrarlı bir yüzey elde edilmektedir. Boyutsal olarak sabit ahşap, boya ve diğer film oluşturan kaplamalar genişleme, daralma döngülerine maruz kalmadığından, boya ömrünü artırır. Nihayetinde, elde edilen sonuç, azaltılmış bakım sıklığı ve aşağıdaki avantajlardır:

 • Ahşabın bakımı için daha az zaman harcanması

 • Kaplama bakım maliyetlerinin azaltılması

 • Ahşabın tüm kullanım ömrü boyunca toplamda daha az kaplama malzemesi kullanılması

 • Çevreye daha az etkisinin olması.

ESİN KAYNAĞI

Köprü Yapılar

Accoya ahşabı, OAK mimarlarına Hollanda’nın Sneek kenti için yoğun trafik akışlı iki ahşap köprü yapmaya ilham verdi. Accoya, dünyada kendi türünün ilki olan yenilikçi tasarımlar yaratmak üzere 1,08 x 1,4 metre ebadında kesitler halinde kama diş bağlantısıyla birleştirildi ve lamine edildi.

Halsteren’deki ünlü ve ödüllü Moses Köprüsünü de tasarlayan, Bergen op Zoom merkezli RO&AD Architects firmasından Ro Koster ve Ad Kil, 18. yüzyıl kalesinin giriş kapısına erişim sağlayan 80 metrelik yüzer yaya köprüsünü tasarladılar. Köprünün yılana benzeyen yolu, eskiden orada yolculuk yapan teknelerin yolculuğunu ve hareketini andırıyor.

Kapılar & Pencereler

Accoya ahşap, yaygın olarak kullanılan ahşap türlerine kıyasla daha yüksek termal yalıtım sunduğundan pencereler ve kapılar için harika bir malzemedir ve en iyi tropikal ahşaplardan daha da dayanıklı ve boyutsal bakımdan sabittir. Accoya’nın tarafsız testlerin ardından, İngiltere ve Avrupa’da pencere doğramacılığında kullanıldığında 70 yıla varan bir hizmet ömrüne sahip olduğu ve yaşam döngüsü boyunca Karbon Negatif olduğu bağımsız olarak raporlanmıştır. Kaplamalar daha uzun ömürlü olur ve şeffaf, yarı şeffaf, opak veya hayal ettiğiniz kaplamalar için kusursuzdur…

Cephe Tasarımları

Accoya ahşabı, estetik, sabitlik, dayanıklılık ve daha az bakım gibi faktörlerin önem arzettiği durumlarda kaplama, dış cephe kaplaması ve cepheler için uygundur. Burada, çevre dostu koyu tonlu bir boya ile boyanmış, eğimli ve aralıklı bir ahşap kaplama sistemi kullanılarak çağdaş bir uzantıya giydirme yapmak için kullanılmaktadır. Bu ancak en az Accoya kadar istikrarlı ve UV ışınlarına dayanıklı bir ahşap kullanılarak mümkün olur.

Deck Uygulaması

Güverte, iskele ve dubalarda güzellik, güç ve bütün hava koşullarında performans gösterme önemlidir. Düz kalacak, minimum derecede yaylanma, çanaklaşma, eğilme ve bölünme göstermeyecek, mantar veya çürümeden etkilenmeyecek, boyutsal olarak sabit bir malzeme tercih edilir. Ayrıca ahşabın toksik olmaması ve dolayısıyla hem insanlar hem de hayvanlar için güvenli olması da önemlidir. Accoya ahşabı bu şartları karşılamaktadır.

Güneş Kırıcılar

Accoya ahşabı, kepenkler, panjurlar ve gölgelikler ve güneş krıcı için mükemmel bir seçimdir.

OLAĞANÜSTÜ DAYANIKLILIK

 
 
 
 
 

BOYUTSAL SABİTLİK

 • En az %75 daha düşük kabarma ve çekme

 • Yıl boyunca kolayca açılan kapılar ve pencereler

 • Daha düşük bakım maliyetleri

OLAĞANÜSTÜ DAYANIKLILIK

 • Toprak üstünde 50 yıl, toprak/tatlı su içinde 25 yıl ömür

 • Tiki bile geride bırakan 1. Sınıf dayanıklılık

 • Neredeyse asla çürümez

 • TRADA tarafından açıklanan 70 yıllık minimum hizmet ömrü

MÜKEMMEL KAPLAMA PERFORMANSI

 • Kaplamaların iki kata kadar daha uzun süre dayanması anlamına gelen daha yüksek boyutsal sabitlik

 • Daha kolay kaplama, daha az hazırlık ve zımpara ihtiyacı

NATUREL YALITIM

 • Yaygın olarak kullanılan sert ve yumuşak ağaç türlerine kıyasla daha iyi yalıtım sunar

 • Enerji tasarrufunun önemli olduğu uygulamalar için idealdir

KUSURSUZ İŞLENEBİLİRLİK

 • Yapılan işlemler ahşabın doğal güzelliğini bozmaz

HAŞERE BARİYERİ

 • Termitler de dahil olmak üzere pek çok böcek ürünü tarafından sindirilemez

 • Önemli ölçüde azaltılmış hassasiyet

AHŞABIN DOĞAL GÜZELLİĞİ

 • İşlenmesi kolaydır

 • Özel bir araç gerektirmez

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLI

 • FSC, PEFC ve diğer bölgesel sertifikalı ahşaplardan üretilir

 • Doğal olarak yenilenebilir

NON-TOXIC VE YENİDEN DEĞERLENDİRİLİR

 • Çevreyi yaygın olarak kullanılan işlemlerin zararlı etkilerinden korur

 • Güvenle yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya yakılabilir

ÇIPLAK AYAK DOSTU

 • Aşırı sıcaklıklarda deck imalatları için idealdir

 • Doğal olarak yenilenebilir

 • Deck için kullanıldığında diğer ahşap türlerine göre çok daha az kıymık bulunur

İSTİKRARLI KALİTE

 • Yüzeyden merkeze kadar istikrarlı, ölçülebilir modifikasyon kalitesi

 • Kesildiğinde veya bölündüğünde kimyasal koruyucu uygulanması gerekmez

GÜÇLENDİRİLMİŞ DAYANIKLILIK VE SERTLİK

 • Yapılan işlemler ahşabın dayanım gücünü bozmaz

 • Sertlik artırılmıştır

 • Ağırlığa göre yüksek dayanım oran sayesinde zorlu uygulamalar için uygundur

SNEEK KÖPRÜSÜ

HOLLANDA

YÜZER KÖPRÜ

HOLLANDA

LOUIS VUITTON

SANTIAGO - ABD

 

ASETİLASYON İŞLEMİ

Accoya, 80 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan bir teknik olan asetile ahşap teknolojisine dayalıdır.

Ahşabı iyileştirmeye yönelik bu yöntemin, uzun zamandır diğer yöntemleri değerlendirmede faydalanılan "altın standart" olarak kullanılacak derecede üstün performans ortaya koyduğu kanıtlanmıştır.

 

ACCOYA GALERİ

1/47
 

İNDİREBİLİR İÇERİKLER

ACCOYA PERFORMANS BROŞÜRÜ

ACCOYA

VERİ

SAYFASI

ACCOYA

AHŞAP BİLGİ KILAVUZU

ACCOYA

GENEL

BROŞÜRÜ

ACCOYA

12PP

BROŞÜRÜ

ACCOYA AHŞAP

NASIL

KULLANILIR 

ACCOYA

PROJELER

BROŞÜRÜ

ACCOYA

GARANTİ

BELGESİ

Neden

Accoya?

Şimdiye kadar, ahşabın nemli dış şartlarda yapısal uygulamalar için kullanılması, esasen mantar saldırısı riski nedeniyle gerçek bir zorluktu. En etkili koruyucular tanım gereği toksiktir ve bu nedenle hem kullanımda hem de bertarafta çevresel sorunlar vardır. Mantar saldırısına karşı iyi doğal dirence sahip birkaç ahşap türü olsa da, genellikle yapıştırılması zordur ve sadece nispeten sınırlı bir ömre sahiptir.

 

Ek olarak, bu türler genellikle tropikal kökenlidir ve sürdürülebilir kaynaklı kaynaklar giderek daha sınırlı hale gelmektedir.

 

Sonuç olarak, bunun yerine sıklıkla başka malzemeler de kullanılacaktır. Accoya® ile artık her şey değişebilir.

instagram (2).png
email (3).png
smartphone (3).png