Pasif Ev Menemen

PASİF EV NEDİR?

Pasif Ev, iç mekan konforunu ve akustik yalıtımı da destekleyen yüksek enerji verimli bir bina standardıdır.

Pasif Ev, dünyanın önde gelen enerji verimliliği standartlarından sadece biri değil, aynı zamanda konforlu, çevre dostu ve uygun fiyatlı evler ve binalar inşa etmek için bir inşaat konseptidir. Tasarım, klima ve merkezi ısıtma gibi aktif ısıtma ve soğutma sistemlerinden ziyade güneş ışığı, gölgeleme ve havalandırma gibi bir binada “pasif” etkilerin en iyi şekilde kullanılmasına odaklanmaktadır. Çok yüksek yalıtım ve hava sızdırmazlığı ile birlikte, pasif bir evin tipik bir evden yüzde 90 daha az enerji kullanmasını mümkün kılar.

Konfor

Pasif Ev Standardı, hem soğuk hem de sıcak aylarda makul bir inşaat maliyeti ile maksimum konfor seviyesini eşleştiren yeni bir kalite seviyesi sunar - Pasif Ev sakinleri tarafından tekrar tekrar onaylanmıştır.

Kalite

Pasif Ev binaları, yüksek yalıtım seviyeleri ve hava geçirmez tasarımları nedeniyle verimliliklerinden ötürü övülmektedir. Bir diğer önemli prensip: yalıtım, soğuk köşeleri ve aşırı ısı kayıplarını ortadan kaldırmak için tüm binaya uygulanır. Bu yöntem, Pasif Ev binalarında yüksek düzeyde kalite ve konfor sağlayan ve nem birikmesinden kaynaklanan hasarları önleyen bir diğer temel ilkedir.

Ekoloji ve Sürdürülebilirlik

Pasif Ev binaları tanım gereği çevre dostudur: Çok az birincil enerji kullanırlar ve çevreye zarar vermeden gelecek nesiller için yeterli enerji kaynağı bırakırlar. Pasif Ev standardının yeni bir inşaat inşa etmek veya daha eski bir inşaatı uygun bir fiyata yenilemek isteyen herkes için bu düzeyde bir sürdürülebilirlik sağladığını belirtmek gerekir. Çevreyi korumaya bir katkı olmakla birlikte tasarım araçlarının tüm mimarlar için kullanılabilir olduğu görülmektedir.

Ekonomik

Pasif Ev binaları sadece uzun vadede tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda şaşırtıcı derecede ekonomiktir ve Pasif Ev Standardının gerektirdiği yüksek kaliteli bina bileşenlerine yapılan yatırım, pahalı ısıtma ve soğutma sistemlerinin ortadan kaldırılmasıyla azaltılmaktadır. Pek çok ülkede giderek artan şekilde sağlanan ek finansal destek Pasif Ev inşa etmeyi daha da mümkün kılmaktadır.

Bir "Pasif Ev" her şeye sahiptir!

Ahşap Pasif Ev

Pasif Ev Kavramı

Pasif Ev Türkçe‘deki anlamıyla sadece konutlar üzerinde geçerli bir yapı standartı izlenimi uyandırsa da Almanca “Passivhausen” kelimesinden gelmektedir. Almanca’da “haus” bina anlamında kullanılır. Bu bağlamda Pasif Ev, her bina türüne adapte edilebilen bir yapı standartıdır. Yıllık ısıtma ihtiyacı 15 kWh/m²’yi geçmeyecek şekilde planlanmış, konforlu iç hava koşulunu aktif ısıtma ve soğutma sistemi kullanmadan sağlayan binadır. Pasif Evlerin amacı enerji kullanımını en aza indirgemektir. 1991 senesinde geliştirilen bu yapı standartı bugün uluslararası enerji etkin tasarım standartlarının en önde gelenlerinden birisidir. Pasif Ev standartı sayesinde bina, tasarım aşamasından itibaren enerji verimliliği ve konfor koşulları gözetilerek tamamlanır.

Pasif Ev’in 7 İlkesi

Pasif Ev 15 kWh /(m²a) hedefine ulaşmak için tasarımında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlar sırayla;

• Termal izolasyon

• Isı köprülerinden muaf yapı kabuğu

• Hava sızdırmazlığı

• Üçlü veya ikili Low-e camlı, argon gazlı yalıtımlı pencere sistemleri seçimi

• Mekanik ısı geri kazandırmalı havalandırma sistemi

• Bina içindeki elektronik aletler ve insan sayısına bağlı ısı kazançları

• Güney cephelerinde gölgelendirme (güneş kırıcıları)

 

*Bu ilkelere ek olarak; Pasif Ev’in standartına kolayca erişebilmek için bina formu mümkün olduğunca kompakt tutulmalı, ısı kaybının olduğu yüzey alanı en aza indirilmelidir.

6) Isı Geri Kazanımlı Mekanik Havalandırma

5) Hava Sızdırmayan Bina Kabuğu

4) Yüksek Isı Yalıtımı

1) Uygun Bina Yönlenmesi

ve Kompakt Form

2) Yüksek Konfor Koşullar

3) Düşük Primer Enerji

7) Uygun Yenilenebilir Enerji Sistemi Entegrasyonu

Foça Ahşap Pasif Ev Projesi

Pasif Evin Projelendirme Ve İnşaatı

İnşaat sürecinde uzman bir ekip ile çalışmak maliyet yönetimi için çok önemli. Proje sürecinden, kullanılan malzemenin, işçilik ve imalatların kalitesine kadar proje maliyetini etkileyen birçok faktör olduğundan Pasif Evler’in maliyeti ile ilgili net bir rakam telaffuz edilmesi mümkün değil. Fakat yapılan araştırmalar ve bu zamana kadar uygulanan projeler analiz ederek m² başına düşen yapı maliyetinin inşaat piyasası oturmuş Batı Avrupa ülkelerinde %4 - %10 arası ilave artış öngörülüyor. Türkiye için ön görülen maliyet artışı; %20 - %40 aralığındadır. Maliyet etkin bir Pasif Ev inşaatı için tasarım sürecinde Pasif Evler konusunda uzman bir ekiple çalışmak son derece kritiktir.

Pasif Binaların Avantajları

Pasif binalar, diğer binalara oranla daha az miktarda enerji ile soğutma ve ısıtma yapabildiği için %90 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Pasif evler, ısıtma ve soğutma için metrekarede 15 kilowatt saat enerji harcamaktadır. Ayrıca ısıtma,soğutma, elektrik aydınlatma ve havalandırma tüketimini kapsayan premier enerji için120 kilowat saat enerji harcamaktadır. Pasif evler, enerji verimliliğinin en temel noktasını oluşturmaktadır. Pasif yapılar, geri dönüşümlü havalandırma sistemiyle yapı içine devamlı temiz hava sağladığından, binada yaşayan kişilerin konforunu da arttırmaktadır.

Ahşap Pasif Ev

*Tasarımıyla sosyalleşmeyi destekleyen yaşlı bakım evi

Pasif Bina Örnekleri

Residential Care Home Andrtz - Almanya

Bina, Graz’taki Statteggerstraße’de Andritzbach deresinin yakınında bir arsa üzerinde 105 yaşlı sakin için bir bakım evi olarak inşa edilmiş. Andritz’in sel bölgesinde yer alan pasif evde zorlayıcı zemin şartları sebebiyle bodrum kat bulunmazken bina, özellikleri ve yapısı bakımından doğal havalandırma sistemine sahip. Öte yandan, tavan ve duvarlarda, dayanıklı olmaları açısından, beton kullanılırken binanın geri kalanında tamamen ahşap malzeme kullanılmış. İki oda arasında yer alan cephe malzemeleri ise taşıma sırasında maksimum kolaylık sağlanması açısından belirlenmiş boyutlarda önceden üretilmiş.

Gaziantep Ekolojik Binası - Türkiye

Gaziantep Ekolojik Binası, Türkiye’nin Almanya PassivHaus Enstitüsü tarafından sertifikalı ilk pasif evi. Aynı zamanda Amerikan Yeşil Binalar Sertifikasyon sistemi olan LEED Platinum sertifikasına sahip. Yapı yenilenebilir enerji kaynakları, çevreye duyarlı yapılanma ve kendi enerjisini kendi üreten sistemlerle ilgili bilgilendirme merkezi fonksiyonunda ve aynı zamanda dünyada ses getiren 3.200 hektarlık alan üzerinde planlanan Ekolojik Kent Projesi için örnek bir bina. Gaziantep Ekolojik Binası standart binalara oranla ısıtma ve soğutma sistemlerinde yüzde 90 enerji tasarrufu sağlamakta. Cephesinde oluşturulan yapı kabuğundaki pencere açıklıkları gün ışığından maksimum derecede faydalanılmak üzere planlanmıştır.

Ahşap Pasif Ev Türkiye

*Türkiye’nin Almanya PassivHaus Enstitüsü tarafından sertifikalı ilk pasif evi

Ahşap Pasif Ev

*Halkın sporla buluşma noktası

Hjørring Arena - Danimarka

Kentin merkezine konumlandırılan Hjørring Arena, Femhøje tümseği ve çeşitli eğitim kurumları ile çevrili, yüksek görünürlük ve benzersiz kentsel farklılık sağlıyan bir bina. Hjørring Arena, Alman pasif ev standartlarını kullanarak düşük enerjili bir bina olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş. DGNB sisteminin sürdürülebilirlik ilkelerine de dayanan bina bu unsurlar bir araya getirildiğinde en uygun iç mekan hava kalitesi ve konforu için önemli bir potansiyele sahip olan, enerji tüketimini düşüren ve gelecekteki enerji kaynaklarına azami esneklikle uyarlanabilecek, sağlam tasarımlı sürdürülebilir bir yapıyı oluşturuyor.

Devam Eden Projeler

Menemen Özel Konut

Foça Özel Konut

Pasif ev, giderek önem kazanan geleceğin inşaat tasarımlarından biridir. Aktif ısıtma sistemine ihtiyaç duymayan ve bu sayede çok düşük enerji maliyetleri çıkaran ayrıca yaz kış demeden tam konfor sağlayan ev tipleridir. Konforlu, çevre dostu, ekonomik ve enerji verimliliğine sahiptir.

 

Buradaki hedef, çevre kirliliği ve sağlık üzerindeki olumsuz etkileri mümkün olduğunca minimum tutmaktır. Konforlu havalandırmalar tüm bu gereklilikleri yerine getirmekle birlikte konforunuzu artırarak sıhhî ve temiz bir hava sağlamaktadırlar.

Pasiv ev hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim formu'nu doldurabilir ya da www.naturelahsapyapi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • Instagram
  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Twitter

Naturel Ahşap Yapı Sistemleri bir bütünü oluşturan yapıları ve binaları inşaa eder